TELEMEDICUS.PLKoniec współpłacenia w Niemczech

"Koniec bezsensownego współpłacenia" - dzisiaj niemiecki Bundestag zatwierdził inicjatywę koalicji rządowej i zniósł współpłacenie w Niemczech.

Dzięki temu w kieszeniach niemieckich obywateli pozostanie 2 miliardy euro rocznie. Poza tym mniej będzie biurokratycznej pracy przy pobieraniu i rozliczaniu tych opłat. Ma to spowodować, że lekarze więcej czasu będą mogli p;oświęcić swoim pacjentom.


Arłukowicz: Odwołanie Paszkiewicza to początek zmian

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz powiedział, że wniosek o odwołanie prezesa NFZ Jacka Paszkiewicza to początek zmian w Funduszu, które będą dotyczyć m.in. systemu finansowania. Minister dodał, że chce, aby płacono za efekt leczenia, a nie za fakt leczenia


Szpital wystawi rachunek rodzinie, która nie odbiera pacjenta

Szpitale przestaną pokrywać koszty pobytu pacjentów, którzy nie wymagają leczenia, lecz jedynie całodobowej opieki - czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Dotychczas placówki nie mogły dochodzić od rodziny takiego chorego zwrotu kosztów jego pobytu w szpitalu. Ministerstwo Zdrowia chce to zmienić.


Solska: Kto zapłaci za leczenie kibiców?

Na Euro 2012 spodziewamy się około miliona kibiców. Większość z nich ściągnie do Polski na kilka godzin przed wybranym meczem, a po kilku godzinach od jego zakończenia opuści nasz kraj. Te kilkanaście szczytowych godzin w dniach rozgrywek meczowych może się więc okazać najtrudniejszą próbą nie dla hotelarzy, ale dla służby zdrowia - czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.


Rz.: Zagrożeni pacjenci po przeszczepie

Cytujemy Rzeczpospolitą:

Zmiany na listach refundacyjnych dotyczą najpopularniejszych leków. Ile zapłacimy za nie po Nowym Roku? – Najtrudniej jest ocenić, ile będą kosztować leki, których w tej chwili nie ma na listach – mówi Wiesław Latuszek-Łukasiewicz z wydawnictwa Medycyna Praktyczna. – Zależy to od decyzji producentów i ewentualnych dalszych negocjacji firm z resortem zdrowia.


Wykaz świadczeń, za które płaci NFZ, trafi do trybunału

 

Samorząd lekarski wspólnie ze Związkiem Powiatów Polskich oraz izbą pielęgniarek i położnych zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego (TK) ustawę zdrowotną. 

Jeżeli trybunał przyzna racje skarżącym, może to oznaczać, że szpitale publiczne również będą mieć możliwość pobierania opłat od ubezpieczonych (za zakres usług niewymienionych w koszyku).


Wydajemy mniej na leczenie z własnej kieszeni

 W ubiegłym roku niespodziewanie zmalały prywatne wydatki Polaków na leczenie. To oznacza radykalną zmianę sytuacji, bo do tej pory nasze wydatki na leczenie rok do roku rosły. W latach 2006 – 2009 wzrosły z 16,7 mld zł do prawie 22 mld zł. A w ubiegłym roku zatrzymały się na tym poziomie. Najwięcej, bo AŻ 60 proc. pieniędzy, które prywatnie wydajemy na zdrowie, przeznaczamy na lekarstwa. NFZ płaci więcej szpitalom, więc łatwiej o zabiegi - czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.


Polak pracujący w innym kraju Unii ma tam prawo do leczenia

 Osoba pracująca za granicą podlega systemowi ubezpieczenia zdrowotnego kraju, w którym wykonuje obowiązki zawodowe. Tam też opłaca składki zdrowotne. Zasada ta nie dotyczy pracowników sezonowych i delegowanych - informuje Dziennik Gazeta Prawna.


Szpitale przekroczyły kontrakty z NFZ o 1 mld zł

 W tym roku szpitale znów czeka batalia z NFZ o zapłatę nadwykonań. Niektóre placówki nie dostały jeszcze pieniędzy za 2009 rok - czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.


Prywatne polisy zdrowotne z niepewną ulgą podatkową

 Dzisiaj resort zdrowia skieruje do konsultacji projekt ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych, który przewiduje wprowadzenie ulgi podatkowej dla osób, które kupią dodatkową polisę zdrowotną. Nie wiadomo jednak, kiedy będzie można z niej skorzystać - czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.