TELEMEDICUS.PLRz.: Zagrożeni pacjenci po przeszczepie

Cytujemy Rzeczpospolitą:

Zmiany na listach refundacyjnych dotyczą najpopularniejszych leków. Ile zapłacimy za nie po Nowym Roku? – Najtrudniej jest ocenić, ile będą kosztować leki, których w tej chwili nie ma na listach – mówi Wiesław Latuszek-Łukasiewicz z wydawnictwa Medycyna Praktyczna. – Zależy to od decyzji producentów i ewentualnych dalszych negocjacji firm z resortem zdrowia.

Co wiadomo już teraz? Na liście nie ma jednego z najpopularniejszych leków na astmę: singulairu. Zastąpią go jego tańsze kopie. Zaoszczędzi państwo, według ekspertów nawet 100 mln zł, pacjenci zapłacą ok. 11 zł za opakowanie. Stracą na tym, że lek oryginalny był oferowany w ramach promocji, np. za złotówkę.

Zmiany odczują też chorzy na cukrzycę: z list refundacyjnych wypadły najpopularniejsze paski do mierzenia poziomu cukru we krwi, z których korzysta nawet 70 proc. chorych. Ich odpowiedniki kosztują kilkanaście złotych (do tej pory 3,20). Nie jest wykluczone, że trzeba do nich dokupić nowe glukometry.

Zmieniają się też ceny fentanylu – leku przeciwbólowego podawanego w nowotworach. Kosztował on pacjenta 3,20 zł. Teraz państwo dopłaci tylko do dużych dawek. Za lek w małych dawkach pacjent będzie musiał płacić 200 zł. Leczenie zaczyna się właśnie od małych.