TELEMEDICUS.PLZANIM WYJEDZIESZ NA WCZASY DO EGIPTU ODWIEDŹ LEKARZA!

WHO zaleca, aby na co najmniej 4-8 tygodni przed podróżą do krajów ryzyka skonsultować się u lekarza specjalisty. Zdecydowanie wcześniej do lekarza powinny udać się osoby planujące podróż na dłuższy czas.

Liczba ludzi podróżujących po świecie z roku na roku wzrasta. Powołując się na statystyki Światowej Organizacji Turystyki (World Tourism Organization UNWTO), liczba podróżujących wyniosła w 2008 roku 922 miliony! Turyści wydali 944 mld USD. Planuje się, że w 2010 roku liczba podróżujących wyniesie 1 miliard, a w 2020 1,6 miliarda! W 2008 roku więcej niż polowa wyjazdów turystycznych to wyjazdy dla rozrywki, rekreacji, na wczasy.

Podróże międzynarodowe mogą zwiększyć różne ryzyka zdrowotne. Turyści mogą spowodować nagłe i znaczące zmiany w wilgotności, temperaturze oraz rodzajach mikrobów występujących na danym terenie. Poza tym wieksze ryzyko zachorowania na różne choroby jest wyższe  na obszarach, gdzie warunki mieszkaniowe, higieniczne i sanitarne są złe.

Wszyscy chętni, planujący podróże zagraniczne, szczególnie do krajów rozwijających się powinni zostać dobrze poinformowani o potencjalnym ryzyku zachorowania na określone choroby w kraju, do którego się wybierają. Oczywiście to na osobie planującej podróż zagraniczną ciąży odpowiedzialność, aby poszukać informacji, nikt za nich tego nie zrobi. Warto zastanowić się również nad tym, co należy zrobić, aby nie zachorować w obcym kraju - na przykład zaszczepić się.

Zainteresowanych tym tematem odsyłamy do opracowania WHO:

http://www.who.int/ith/chapters/en/index.html

 Opracowanie powstało po to, aby marzony urlop w ciepłych krajach był na prawdę wymarzony, a nie zakończył się cierpieniem i długotrwałym leczeniem chorób nabytych za granicą.

Oby z wycieczki zagranicznej pozostały tylko miłe wspomnienia! Czego Państwu życzę!

 

źródło zdjęć: WHO, "serwis www.sxc.hu"


wybieram się do Egiptu

Lekarz specjalista? Jak się nazywa taki specjalista od chorób tropikalnych? Właśnie wybieramy się do Egiptu, tzn. mamy nadzieję, że wylecimy. Nie wiem tylko, czy nie za późno na wizytę i szczepienie (??). Może ktoś poleci lekarza fachowca w tej dziedzinie w Katowicach?