TELEMEDICUS.PL"Rz": Ministerstwo zmieni system zdrowotny

Minister zdrowia Ewa Kopacz zapowiedziała w Gdańsku, że za kilkanaście dni na specjalnej konferencji prasowej przedstawi planowane kompleksowe zmiany w całym systemie zdrowotnym - informuje Rzeczpospolita.

Jak zapowiedziała Ewa Kopacz, zmiany będą dotyczyły "od nauki i wyrównywania kadr poprzez przekształcanie szpitali, dodatkowe ubezpieczenia, zmiany w sposobie zapisywania się do kolejki na operację po politykę lekową". Minister zapowiedziała, że "zrobi nowe otwarcie planu B, czyli programu przekształceń szpitali w spółki". Ewa Kopacz oświadczyła, że ma on zawierać nowe zachęty dla szpitali do przekształcania się. "To będzie szansa dla placówek, które z garbem starego zadłużenia nie są w stanie wygenerować na tyle zysku, żeby poprawić i jakość, i płace" - podkreśliła.
Zapowiedziała, że przedstawi rozwiązania dotyczące dodatkowych ubezpieczeń oraz szybkiej ścieżki na uzyskiwanie odszkodowania w ramach przyznanej rekompensaty za błąd w sztuce lekarskiej.
Zmiany będą też miały na celu też skuteczną walkę z firmami farmaceutycznymi, "które dotychczas narzucają ceny leków i marże niekiedy".  Minister poinformowała także, że ministerstwo w celu skrócenia kolejek do specjalistycznych zabiegów i operacji planuje wprowadzić w NFZ system informatyczny wymagający podania numeru PESEL zapisującego się pacjenta.