TELEMEDICUS.PL"Rz": Czy leki podrożeją?

W ciągu dwóch tygodni na stronach resortu zdrowia ma pojawić się projekt ustawy, która spowoduje, że lek refundowany w każdej aptece będzie miał taką samą cenę - informuje Rzeczpospolita.

Dopłaty pacjentów do leków, które spadały przez ostatnich kilka lat, w tym roku mogą być wyższe – ostrzegają eksperci, którzy brali udział w dyskusji w redakcji Rzeczpospolitaj. Wynika z niej, że sektor farmaceutyczny czekają ważne zmiany. Znikną na przykład tzw. promocje za grosz.
– Teraz chorzy biegają w poszukiwaniu najtańszego leku. Koncerny, dążąc do maksymalizacji zysku, grają pacjentami – ocenia wiceminister zdrowia Marek Twardowski.
Nie zgadza się z nim Stanisław Maćkowiak, prezes Federacji Pacjentów Polskich. – Ceny leków wzrosną. Dla osób, które szukały tańszych leków, nawet kilkuprocentowy rabat miał znaczenie. Zmiany dotkną przewlekle chorych – podkreśla.
Urzędnicy liczą, że gdy firmy zrezygnują z promocji w wybranych aptekach, zaproponują niższe ceny swoich lekarstw wszystkim pacjentom.
Zmiana prawa może też mieć inne skutki. – Z promocji korzystali także aptekarze, którzy dostawali upusty od firm. Gdy je stracą, liczba aptek może zacząć spadać –boi się Piotr Kula z firmy badawczej Pharmaexpert.
Od końca ubiegłego roku weszła też w życie nowa lista leków refundowanych. I znowu zdania są podzielone. – Jeśli lekarze będą przepisywali leki tak samo, jak do tej pory, to NFZ zaoszczędzi około 3,5 proc. swojego budżetu przeznaczonego na leki (ok. 8 mld zł – red.) – mówi Tomasz Zarzycki z firmy IMS.