TELEMEDICUS.PL"PT": Egzekucja komornicza wobec lubelskich szpitali czasowo zawieszona

Powstrzymana przez wojewodę Genowefę Tokarską egzekucja komornicza, tylko na chwilę ocaliła dla chorych zadłużone w ZUS na miliony złotych dwa lubelskie szpitale: kolejowy i przy al. Kraśnickiej w Lublinie - informuje Polska Kurier Lubelski.

Egzekucja jest zawieszona tylko do 20 października - mówi Małgorzata Korba, rzecznik prasowy ZUS. Żeby było inaczej, szpitale musiałyby przynajmniej uregulować zaległe składki w części finansowanej przez pracowników.  Szpital przy al. Kraśnickiej do tej pory zalegający ZUS na ponad 12 mln zł tego warunku nie spełnił.

Szpital przy al. Kraśnickiej poprosił samorząd województwa lubelskiego o poręczenie kredytu na kontynuację procesu restrukturyzacji. Chce 30 mln zł. Decyzji jeszcze nie ma.

Ostatnią deską ratunku dla szpitala przy al. Kraśnickiej jest szybkie zawarcie ugody z NFZ w sprawie zapłaty za tzw. nadwykonania z roku 1999. Szpital wygrał proces w tej sprawie. Fundusz miał mu oddać z odsetkami ok. 11 mln zł, ale NFZ się odwołał do sądu wyższej instancji. Teraz strony się godzą.