TELEMEDICUS.PL"GW": Za wyższą jakość wyższa cena?

Ministerstwo Zdrowia chce, aby szpitale cieszące się największym uznaniem pacjentów, otrzymywały od przyszłego roku więcej pieniędzy. Najlepiej oceniane przez pacjentów lecznice mają mieć wyższą stawkę, czytamy w Gazecie Wyborczej.

Taki właśnie pomysł chce zrealizować minister Ewa Kopacz. - Cena za punkt ma być uzależniona od satysfakcji pacjentów. Swoje oceny chorzy będą wyrażać na podstawie ankiet. Oblegane szpitale, cenione przez chorych, dostaną więcej od niż te lecznice, z których pacjenci są niezadowoleni - mówi Piotr Olechno, rzecznik MZ. Zaznacza jednak: - Ten plan jest dopiero opracowywany, nie mogę zdradzać szczegółów, za kilka tygodni przedstawi je pani minister. Obecnie, bez względu na to gdzie leczy się pacjent, NFZ płaci za niego taką samą stawkę.
W przypadku najlepszych, a tym samym najczęściej wybieranych placówek, kontrakty szybciej się kończą, a uregulowanie przez NFZ należności za nadwykonania pozostaje problemem. Realizacja zamierzeń resortu zdrowia wymagałaby jednak zmian ustawowych, musiałyby zostać określone jasne i jednoznaczne kryteria umożliwiające różnicowanie.