TELEMEDICUS.PL"GW": Szpitale zastanawiają się nad Planem B. Czy warto?

Bank Gospodarstwa Krajowego chce ratować szpitale. Oferuje bezzwrotne dotacje w zamian za przekształcenie lecznic w spółki prawa handlowego. Zarząd województwa podlaskiego i najbardziej zadłużone placówki kalkulują, czy się opłaca - informuje Gazeta Wyborcza Białystok.

Rządowy program działa od kwietnia ubiegłego roku. Samorządy, które zdecydują się na przystąpienie do niego, po opracowaniu planu naprawczego mogą liczyć na rządową pomoc w spłacie długów szpitali, dla których są organami założycielskimi. Ma to polegać na umorzeniu części zobowiązań, pokryciu ich w formie dotacji celowej, poręczeniu lub kredycie w BGK.

Aby wniosek o dotację danego szpitala był rozpatrzony pozytywnie, są potrzebne dwie opinie: Narodowego Funduszu Zdrowia i Banku Gospodarstwa Krajowego. Szpital powinien być przekształcony w spółkę. Jako spółki funkcjonuje już ponad 70 szpitali. Ich właściciele - najczęściej samorządy - powołali je, likwidując poprzednie lecznice, ale tylko na papierze. Pacjenci są tak samo leczeni, zmienił się szyld. Szpital spółka podlega samorządowi, ale w przeciwieństwie do publicznego szpitala nie może się w nieskończoność zadłużać, bo padnie.