TELEMEDICUS.PL"GW": Szpitale potrzebuja dużo pieniędzy na remonty

Szpitale mają pięć lat na to,aby dostosować szpitalną infrastrukturę do wymogów unijnych. Na ten cel potrzeba około 14 mld zł. Pieniądze w niewielkim stopniu będą pochodzić z dotacji unijnych, resztę muszą wyłożyć samorządy, do których należy większość szpitali - mówi Marek Wójcik ze Związku Powiatów Polskich.

Według Wójcika, w ciągu ostatnich 10 lat samorządy wydały na remonty szpitali 4 mld zł, chociaż te wydatki wcale nie były planowane. -Mamy w Polsce ponad sto budynków szpitalnych z XIX wieku. Światowe standardy mówią o tym, że dla bezpieczeństwa pracowników i pacjentów co 30-40 lat budynek szpitalny wymaga kapitalnego remontu. Do tego dochodzi zachodzący w błyskawicznym tempie postęp technologiczny w medycynie. Jeśli placówka chce mieć u siebie supernowoczesny sprzęt, to musi do niego dostosować pomieszczenia. I zdarza się, że personel szpitala robi zbiórki na najpilniejsze remonty, bez których nie da się pracować - mówi Marek Wójcik.
Marek Wójcik sugerue, że aby ułatwić placówkom finansowanie remontów, należałoby umożliwić im prowadzenie działalności gospodarczej, czyli świadczenie usług komercyjnych poza kontraktem z NFZ. Zamiast tego minister zdrowia sugeruje samorządom likwidowanie nierentownych szpitali.
- Jestem w stanie obronić tezę, że mamy w Polsce odpowiednią liczbę szpitali. Poza tym, skoro powstają lecznice niepubliczne, to chyba znaczy to, że jest na nie zapotrzebowanie - mówi Marek Wójcik.