TELEMEDICUS.PL"GW": Prokuratura i ABW sprawdzi kontrakty przyznawane przez małopolski NFZ

Krakowska prokuratura prowadzi śledztwo, które ma wyjaśnić, czy dyrektorzy krakowskiego oddziału NFZ-etu zgodnie z prawem przyznawali kontrakty firmie medycznej Scanmed - poinformowała Gazeta Wyborcza Kraków.

To śledztwo jest wynikiem dochodzenia w sprawie doktor Anny Chrapusty, która operowała dzieci w Scanmedzie. Po jej zatrzymaniu prokuratura wysłała do spółki kontrolę z NFZ-etu. - Stwierdziliśmy, że zabiegi wykonywane były w pomieszczeniach i na sprzęcie niespełniającym wszystkich wymagań przez nas stawianych, że przekazywano nam do rozliczeń dane niezgodne ze stanem faktycznym i że były nieprawidłowości w prowadzeniu dokumentacji medycznej - wylicza nieprawidłowości Jolanta Pulchna, rzeczniczka prasowa małopolskiego NFZ-etu.

Wyniki kontroli kazały prokuratorowi zadać pytanie, dlaczego Fundusz od 2004 roku podpisywał kontrakty ze świadczeniodawcą, który nie gwarantował ich właściwego wykonania? - 1 grudnia 2009 roku wszczęliśmy śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez pracowników oddziału NFZ-etu w latach 2004-2007. Niedopełnienie polegać ma na tym, że zawierano umowy na świadczenia medyczne z podmiotami, które nie spełniały wymogów formalnych. 

prawdzane mają być wszystkie kontrakty spółki Scanmed od 2003 roku (na łączną kwotę ponad 60 mln zł). - Te kontrakty były negocjowane i podpisywane przez krakowskich pracowników Funduszu, dlatego teraz kontrolę przeprowadzą osoby spoza oddziału - tłumaczą pracownicy małopolskiego NFZ-etu.