TELEMEDICUS.PL"DGP": Zmiany w ustawie o badaniach klinicznych

Kończą się konsultacje założeń do projektu ustawy o badaniach klinicznych. W połowie roku, jak zapewnia resort zdrowia, ma być gotowy projekt. Z jednej strony, nowe przepisy mają lepiej chronić interesy zarówno pacjentów, na których koncerny farmaceutyczne przeprowadzają badania nowych leków, jak i publicznych szpitali. Z drugiej – uderzą w lekarzy prowadzących badania - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Liczba badań klinicznych prowadzonych jednocześnie przez jednego lekarza będzie ograniczona. Pacjent uczestniczący w badaniu nad lekiem wprowadzanym na rynek ma być lepiej chroniony.  Resort zdrowia tłumaczy, że chce ograniczać patologie. Nierzadko jest bowiem tak, że jeden lekarz prowadzi kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt badań w tym samym czasie. Ministerstwo chce również, aby szpitale miały udział w honorariach za badania. 
Eksperci dobrze oceniają plany uporządkowania przepisów, bo obecnie zasady prowadzenia badań są zawarte w kilku ustawach i rozporządzeniach. Wskazują jednak, że nowe regulacje wcale nie muszą lepiej chronić pacjentów. Jeszcze gorzej, jeżeli doprowadzą do zmniejszenia liczby prowadzonych badań, co może powodować, że chorzy będą mieli utrudniony dostęp do nowoczesnych metod leczenia i leków.