TELEMEDICUS.PL"DGP": Pracujące kobiety będą miały obowiązek wykonywania badań profilaktycznych

Jeszcze w tym roku kobiety podejmujące pracę lub już pracujące będą miały obowiązek poddawania się badaniom wykrywającym raka piersi i szyjki macicy. Za ich wykonanie zapłaci NFZ - informuje Dziennik Gazeta Prawna. Kobiety pracujące na wsi albo w domu nie będą objęte obowiązkowymi badaniami cytologicznymi i mammograficznymi. Wciąż będą mogły korzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych.

Takie rozwiązanie przewiduje projekt nowelizacji ustawy zdrowotnej i kodeksu pracy przygotowany przez resort zdrowia. Projekt trafił do konsultacji, które potrwają do 14 maja.
– Aby projektowane przepisy zadziałały, to jednocześnie z nowelizacją ustawy w życie musi wejść zmienione rozporządzenie koszykowe – mówi Piotr Olechno, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.
Dodatkowo resort zdrowia będzie musiał przygotować projekt rozporządzenia, które doprecyzuje m.in. częstotliwość wykonywania badań czy sposób dokumentowania ich prowadzenia.
Zgodnie z propozycją resortu zdrowia badania cytologiczne będą musiały wykonywać kobiety w wieku 25–59 lat, a mammografię – kobiety między 50 a 69 rokiem życia. Będą one wykonywane w ramach badań pracowniczych co trzy lata. 86,4 mln zł wyda NFZ na pokrycie kosztów obowiązkowych badań mammograficznych i cytologicznych u pracujących kobiet.