TELEMEDICUS.PL"DGP": Od 2010 mammografia i cytologia będą obowiązkowe. Opłaci je NFZ

W 2010 roku każda podejmująca pracę lub już pracująca Polka między 25. a 59. rokiem życia w ramach badań okresowych będzie musiała zrobić cytologię - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

 

Kobiety w wieku 50 – 69 lat będą wysyłane na mammografię. Za obowiązkowe badania profilaktyczne nie będą jednak płacić pracodawcy, ale Narodowy Fundusz Zdrowia.

– Rozporządzenie w tej sprawie jest już gotowe. Z opublikowaniem go czekamy jednak do nowelizacji ustawy o świadczeniach medycznych – powiedział "DGP" rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Piotr Olechno.

Rak piersi i szyjki macicy to dwa najczęstsze nowotwory u kobiet. Codziennie 13 Polek umiera z powodu nowotworu piersi, a liczba nowych zachorowań rośnie z roku na rok. W 2000 r. było ich 11 tys., w 2006 – już 14 tys. Połowa tych kobiet umiera. Z powodu raka szyjki macicy każdego dnia umiera w Polsce pięć kobiet. Kolejnych dziesięć dowiaduje się o chorobie. Onkolodzy podkreślają, że wczesne wykrycie raka daje prawie 100 proc. szans na jego wyleczenie. W Szwecji, gdzie badania profilaktyczne są powszechne, praktycznie wyeliminowano inwazyjnego raka szyjki macicy. Tamtejsi studenci medycyny i lekarze przyjeżdżają do Polski, by oglądać, jak wygląda zaawansowane stadium tego raka. U siebie czegoś takiego nie zobaczą.