TELEMEDICUS.PL"DGP": Nawet z rabatem lek innowacyjny jest droższy od generycznego

W dyskusji na temat kształtu ustawy refundacyjnej opracowywanej przez resort zdrowia zamiast rzetelnych argumentów rozpowszechniane są mity. Nieprawdą jest np., że leki w Polsce są drogie, a apteki konkurują ze sobą, udzielając rabatów - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Ceny leków w Polsce należą do najniższych w Europie. Według IMS, tańsze farmaceutyki są tylko w Bułgarii, Rosji i na Ukrainie. Leki innowacyjne (chronione patentami) kosztują tyle samo co w innych krajach europejskich. Niestety, po wygaśnięciu patentu ich producenci nie zawsze obniżają ceny, korzystając z wieloletniego przyzwyczajenia pacjentów do marki. Ceny leków generycznych natomiast należą do najniższych w Europie.

W Polsce, tak jak w innych krajach, pojawiające się nowe terapie lekowe są coraz droższe. Jednak pozostałe leki tanieją w związku z pojawianiem się ich tańszych odpowiedników, czyli leków generycznych. Działa tu prosta zasada konkurencji – im więcej generyków na rynku, tym ceny są niższe.

Lek generyczny nie może być ani lepszy, ani gorszy od leku oryginalnego. Zawiera tę samą czynną substancję leczniczą, może natomiast mieć inne substancje pomocnicze, takie jak barwniki. Różni się wielkością, kolorem lub kształtem. Różnice te nie mają znaczenia dla właściwości leczniczych. Leki generyczne muszą spełniać te same standardy jakości, bezpieczeństwa i skuteczności co inne produkty lecznicze. Ponadto są od 20 do 90 proc. tańsze niż ich markowe odpowiedniki.