TELEMEDICUS.PL"DGP": Kolejne szpitale ida do sądu po pieniądze za nadwykonania

Coraz więcej spraw o nadwykonania przed sądamiKolejne szpitale kierują sprawy do sądów przeciw NFZ o zapłatę za ubiegłoroczne nadwykonania. Chodzi o takie świadczenia, które szpitale wykonywały, mimo że wyczerpały limit określony w kontraktach z Funduszem - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Na rozpatrzenie przez sądy już czeka kilka spraw. Wczoraj na złożenie pozwu do sądu zdecydował się również Wojewódzki Szpital w Białymstoku (jako czwarta placówka w regionie). Zakład domaga się do NFZ prawie 6,6 mln zł. W podobnej sytuacji jest także Szpital Powiatowy w Grajewie (w kwietniu odbyła się pierwsza rozprawa). Na skierowanie spraw do sądów decydują się przede wszystkim te szpitale, którym nie udało się wcześniej zawrzeć ugód przedsądowych z NFZ.  W 2009 roku szpitale udzieliły pacjentom świadczeń ponad określone limity w umowach z Funduszem na łączną kwotę 2,6 mld zł. Część z tej kwoty NFZ zapłacił. Najczęściej dotyczyło to nadwykonań powstałych w wyniku ratowania życia. Do uregulowania pozostało jednak około 500 mln zł.
 


Co to są te nadwykonania?

Dlaczego szpital przyjmował pacjentów skoro nie miał na to pieniędzy? Sprawa jest przeciez przegrana przed sądem - czy nie szkoda pieniędzy na adwokatów?