TELEMEDICUS.PLDaleko nam do Niemców - deficyt kas chorych wyniesie 4 miliardy EUR!

Od wczoraj mamy dobre wieści - minister zdrowia Ewa Kopacz wraz z prezesem Jackiem Paszkiewiczem pomyśleli i ... znaleźli brakujące pieniądze na kontrakty dla szpitali. Dzisiaj Narodowy Fundusz Zdrowia zmienił plan finansowy na 2010 rok. Wszyscy się cieszymy - pacjenci, bo nie musimy się martwić, kto nas będzie leczył w przyszłym roku, dyrektorzy i pracownicy szpitali, bo kolejny rok uda się jakoś przetrwać, minister zdrowia i prezes NFZ, bo wreszcie zejdą z czołówek gazet. Wszak niedługo Święta i wszystkim należy się chwila wytchnienia.

Jesteśmy lepsi od Niemców. Pomimo, że nasi sąsiedzi zza Odry wydają na ochronę zdrowia dziesięciokrotnie więcej od nas, to ciągle mają olbrzymie problemy z "dopięciem" budżetów kas chorych.  Eksperci w Niemczech są zgodni - kasom chorych nadal brakuje na 2010 rok aż 4 miliardów Euro!

Wydatki kas chorych szacuje się 167,3 miliardy Euro w 2010 roku. Spodziewane wpływy Funduszu Zdrowia mają wynieść w 2010 roku 165,4 Euro. Daje to deficyt w wysokości 1,9 miliarda Euro. Fundusz Zdrowia istnieje dopiero od tego roku, do niego wpływają składki od ubezpieczonych, które następnie dystrybuowane są do poszczególnych kas chorych. Strata Funduszu Zdrowia za ten rok ma wynieść 2,1 miliarda Euro.

Fundusz Zdrowia istnieje dopiero od tego roku, do niego wpływają składki od ubezpieczonych, które następnie dystrybuowane są do poszczególnych kas chorych.

Dla porównania planowany budżet Narodowego Funduszu Zdrowia na 2010 rok wynosi 57,5 mld. Jest to równowartość niespełna 14 miliardów Euro!

Niech się Niemcy uczą od nas jak należy zarządzać publicznymi pieniędzmi!

                   WESOŁYCH ŚWIĄT!