TELEMEDICUS.PLCzyżby już po świńskiej grypie?

Adam Fronczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, poinformował dzisiaj na konferencji prasowej, że w drugim tygodniu grudnia w Polsce zarejestrowano ponad 71 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę co oznacza, że z liczba ta spadła z tygodnia na tydzień o kilkanaście procent (dane Państwowego Zakładu Higieny - Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego).

Średnia dzienna zapadalność w okresie 8-15 grudnia wyniosła 23,6 zachorowań na 100 tys. osób, 34 chorych zmarło. Spadek zapadalności na grypę odnotowano w 15 województwach, a wzrost - tylko w województwie dolnośląskim.

Tydzień wcześniej w Polsce zarejestrowano ponad 96 tys. zachorowań (dla porównania, w ostatnim tygodniu listopada odnotowano prawie 134 tys. zachorowań, a średnia zapadalność wyniosła 43,91 na 100 tys. osób). Utrzymuje się bardzo niski poziom zapadalności na grypę i infekcje grypopodobne wśród ludzi starszych.

Główny Inspektorat Sanitarny prowadzi stały monitoring absencji w szkołach i przedszkolach. Obecnie w porównaniu z pierwszym tygodniem grudnia obserwuje się wyraźną tendencję spadkową zachorowań na grypę wśród dzieci i młodzieży. Główny Inspektor Sanitarny, Andrzej Wojtyła zaznaczył, że w tym roku mamy do czynienia z bardziej skrupulatnym rejestrowaniem przypadków zachorowań na grypę w porównaniu z latami ubiegłymi.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia