TELEMEDICUS.PL"ŻW": W Warszawie powstanie Centrum Narodzin

Najwcześniej za rok przy Szpitalu św. Zofii, w miejscu dawnej polikliniki Szpitala MSWiA, powstanie Warszawskie Centrum Narodzin. Będą mogły rodzić w nim panie, u których ciąża przebiega bez komplikacji - informuje Życie Warszawy.

W 2009 r. w stolicy ponad 60 kobiet z własnego wyboru urodziło dziecko poza szpitalem. – Jednak w Polsce poród w domu nie jest w pełni bezpieczny. Trzeba szukać alternatywy. Dom Narodzin wydaje się być takim rozwiązaniem – podkreśla dr Wojciech Puzyna, dyrektor Szpitala św. Zofii. W Warszawskim Centrum Narodzin kobietami i ich pociechami zaopiekują się doświadczone położne współpracujące z ginekologami-położnikami czy neonatologami.
Pomysł podoba się ratuszowi. – Do idei Domu Narodzin podchodzimy życzliwie – mówi Dariusz Hajdukiewicz, dyrektor stołecznego Biura Polityki Zdrowotnej. Podkreśla jednak, że jest za wcześnie, aby mówić o szczegółach. – Budynek, w którym miałaby mieścić się placówka, wymaga remontu. Trzeba zmodernizować m.in. szyby windowe i klatki schodowe. Miasto musiałoby wyłożyć spore kwoty – wylicza.
Dzięki nowym wytycznym Ministerstwa Zdrowia porody w Warszawskim Centrum Narodzin mogłyby być bezpłatne. Resort przygotował rozporządzenie w sprawie standardu opieki okołoporodowej. Na razie jest w fazie konsultacji społecznych. – Rodząca będzie mogła np. wybrać miejsce porodu, biorąc pod uwagę ryzyko pojawienia się komplikacji – mówi Piotr Olechno, rzecznik ministerstwa.
W domowych warunkach już za rok będzie można też urodzić w Szpitalu św. Rodziny przy ul. Madalińskiego. Powstanie tu Szpitalny Dom Narodzin.